Az otthon melege és hangulata sok mindentől függ, és a kandallóbetétek kiválasztása fontos szerepet játszik ebben. Ezek a berendezések nemcsak meleget biztosítanak, hanem esztétikai élményt is nyújtanak. Ebben a cikkben áttekintjük a kandallóbetét típusait, előnyeit és beépítésének folyamatát.
Ha a kandallóbetétek felkeltik érdeklődését, a Kandallo.hu szakértő csapata segít megtalálni a legoptimálisabb fűtési megoldást otthonához.
Megnézem, milyen kandallóbetétek elérhetők
A kályhák esetében az égéstér (tűztér) az, ahol a tűz ég. A kandallók dupla falúak, az égéstermék hordozóját gyárilag és a kereskedelemben tűztérnek és kandalló betétnek egyaránt nevezik. 10-15 évvel ezelőtt a piacot az öntvény tűztér “uralta”. Az utóbbi években az igényesebb béléssel ellátott égéstér hordozók iránt van a nagyobb kereslet, melyek kandallóbetét megnevezéssel szerepelnek.
Egy kandalló a lemez tűztérből és az azt körülvevő burkolatból áll. A lemez tűzteret nevezzük kandallóbetétnek. A kandallóbetét határozza meg a hőleadást és a tűz látványát is.
A kandallóbetétek modern alternatívái a hagyományos kályháknak. A kályhákkal ellentétben a tűzteret kb 10 cm-es légrés kihagyásával körbe kell burkolni. A tűztérhez légjáratok is kialakíthatók, így akár több helyiségben is élvezhetjük a meleget.
Működésükben megegyeznek, de alapvető szerkezeti tulajdonságokban eltérnek. Szakmai vélemény figyelembevtele mellett érdemes döntenünk egyik vagy másik típus mellett.
A lemez tűzterek igen széles méret- és formakínálatával találkozhatunk. A lemez kandallóbetétek jellemzően megtalálhatóak nagyobb méretben is, amilyenek öntvény kivitelben már nem állnak rendelkezésre. A 80 centiméternél szélesebb, pontos méretű tűzterek általában csak lemez kivitelben elérhetők.
A lemez tűzterek fém burkolatát az öntvény tűzterekhez képest védeni kell a túlzott hőhatástól, emiatt általában samott, vermikulit vagy kerámia béleléssel készülnek.
A kandallóbétetek felfűtési ideje némileg hosszabb, mint az öntvény tűztereké, ám hőleadásuk közel azonos. Technikai lehetőségeik igen szélesek, illetve sokszínű formai megjelenést kínálnak.
Fűtési típus szerint megkülönböztetünk többek között légfűtétes és elektromos kandallóbetéteket, központi fűtésre köthető, vízteres kandallóbetét típusokat.
Az elektromos kandalló leginkább látványként szolgál és legfeljebb egy kisebb légtér befűtésére alkalmas. Az elektromos kandallók esetében nincsenek igazi lángok, azonban a fény-és színjáték hatására képesek ezt a hatást kelteni.
Az elektromos kandallóhoz hasonlóan a biokandalló szintén dizájnelem, ám ebben az esetben már igazi lángok lobognak a tűztérben. Ez a bioetanol nevű anyag begyújtásával érhető el, amelynek szabályozhatjuk a hőfokát is.
A bioetanol égése során nem keletkezik füst, tehát kéményre sincs szükség. A biokandallót elég a lakásban a megfelelő helyen elhelyezni, vagy beépíteni és élvezni a valódi tűz látványát.
Érdemes azonban tudni, hogy a biokandalló üzemeltetése - ahogyan az elektromos kandallóé - magasabb költségekkel jár a többi megoldáshoz képest.
A gázkandallóknak hasonló előnye van, mint az elektromos és biokandallóknak, hiszen a fűtéshez nem szükséges fa, így kényelmes alternatívát jelent.
Dizájn szempontjából is különböző típusok közül választhatsz, léteznek ugyanis sarokkandalók, panoráma, szabadonálló, illetve kétoldalas kandallók is.
A vízteres kandalló lényege, hogy a kandallót egy, már meglévő fűtési rendszerre is rá lehet csatlakoztatni, így az egész ház kifűthető vele.
A vízteres kandalló látványos, többnyire a fatüzelésű kazánt helyettesíti. Fontos tudni, hogy csak víz keringető szivattyúval, központi fűtésre kötve üzemelhet.
A légfűtéses kandalló segítségével, a meleg levegő elcsatornázásával több helyiséget is be tudunk fűteni. Ráadásul független a közüzemi szolgáltatóktól. Ugyanis a fizika törvényei segítenek eljuttatni a hőt a légcsatornákon keresztül a többi szobába úgy, hogy az alul beáramló hideg levegőt a kandalló betétje felmelegíti, majd - mivel a meleg levegő felfelé száll - felül kiáramlik a meleg. Távolabbi helyiség fűtéséhez a légcsatornába ventilátor beépítése szükséges.
A magyar piacon számos lehetőség közül választhatunk, és mindegyik márkának megvannak a saját jellemzői. Az Edilkamin kandallóbetétek például híresek nagy teljesítményükről és magas hatásfokukról. Kiválóan alkalmasak az idejétmúlt kandallók átalakítására is. Választhatók különböző típusban, méretben-, teljesítményben és külső megjelenéssel, az egyedi igények szerint.
A Pantech, Hitze, Kratki, Deltako, Mullit és Uniflam márkák is kiemelkedő minőséget kínálnak, termékeik között megtalálhatóak a különböző teljesítményű és méretű kandallóbetétek.
A kandallóbetét méretét a teljesítmény és a dizájn szempontjából is meg lehet fontolni. A nagyobb méretű kandallóbetét jellemzően nagyobb tűz látvánnyal, illetve teljesítménnyel párosul. Minél nagyobb a betét, annál több tűzifát lehet behelyezni, így egy rakattal jóval több órán át fűthetünk. Ami pedig a dizájnt illeti, nagyobb helyiségben mindenképpen jobban érvényesül a nagyobb méretű kandallóbetét.
Az ideális méret meghatározásához elengedhetetlen egy körültekintő helyszíni felmérés.
A kandallóbetét telepítésnél meglévő kémény esetén az elhelyezést a kéményhez kell igazítani. Szerelt kémény együttes kiépítésével az esztétikai igény a helymeghatározó.
A kandallóbetét telepítése kéménybe kötéssel két szakembernek nagyjából 2 óra munkát jelent. Miáltal kandalló betéttel fűteni csak beépített állapotában lehet, így a beépítést jellemzően egyidejűleg követi a kandalló burkolat megépítése. Ez jellemzően egy napos, különlegesebb kivitel esetén 2 napos munka.
Tudj meg többet a kandallóbetét beépítése kapcsán korábbi cikkünkből.
A bio- és az elektromos kandalló nem igényel érdemi karbantartást. Azonban a többi kandallóbetét típust fel kell készíteni a fűtési szezonra.
Amennyiben töredezett lapot találunk, gondoskodjunk annak cseréjéről. A megfelelő méretű lapok beszerzése nem egyszerű. Méretre vágás samott esetén gyémant koronggal lehetséges, míg a vermikulit normál fűrésszel is vágható. Ajánlatos a kopás, töredezés első fázisában vízüveg-samott por keverék felvitelével a javítást elvégezni. Nagyobb felület helyreállításához tűzálló cementet 50% vízzel és 50% vízüveggel keverjünk el.
Ha a füstcsőnyílás könyökénél lévő tisztítónyílás fedelét lecsavarozzuk, egy kefével könnyen hozzáférhetünk a csőhöz. A rárakódott korom biztosan jelent majd némi kihívást, de megéri a fáradozást.
A kormot egy ipari porszívó vagy egy seprű segítségével is el lehet távolítani a tűztér belsejéből.
A legbiztonságosabb módszer a speciálisan erre a célra gyártott kandalló tisztító folyadék. A kormot a folyadékkal nedvesített puha ronggyal töröljük le. Kátrányos lerakódás eltávolítása érdekében a törlőruhát jól nedvesítsük át és áztassuk dörzsölve a szennyeződést. Vannak más tisztítási módszerek is, de amire vigyázzunk, hogy ne karcoljuk meg az üveget, valamint a tisztító folyadék ne kerüljőn a tömítőzsinórra.
A kandallóbetétbe minden gyártó cég légszáraz kemény fát javasol. Semmiképpen ne használjunk nedves fát. Emellett kerüljük a magas gyantatartalmú fákat, mint például a fenyő, hiszen gyorsan égnek és lerakódásokat is okozhatnak a kéményben. Ha mégis muszáj fenyőfát használni, akkor vegyítsük más, jobb égési adottsággal rendelkező fákkal.
Lényeges továbbá, hogy elegendő levegőt biztosítsunk a tökéletes égéshez. Amennyiben csak félszáraz fát tudunk venni, azt szárazabb fával, vékonyabbra hasítva, több levegő adagolásával égessük.
Fontos, hogy nem szabad szemetet égetni, mert az egészségre káros hatással bírhat! Magas hőfokon égő brikettet és barnaszenet égetni is tilos a tűztérben, mert a kandallóbetét fémburkolata sérülhet.
Fontos, hogy a kéményt a kéményseprővel ellenőriztetni kell, aki megbizonyosodik róla, hogy nincs-e törmelék a csőben, illetve rendben van-e a szigetelés. Előfordulhat, hogy a füst visszaáramlik a kéményből. Ennek több ok is állhat a hátterében.
Fontos, hogy olyan kivitelező szakembert válasszunk, aki helyszíni felmérés keretében is meggyőződik róla, hogy a választott kandalló méret és fűtés teljesítmény megfelel-e az elvárásoknak.
A szakember a felmérés során nemcsak a lakás hőigény számítását végzi el, hanem ellenőrzni a meglévő kémény állapotát is. Ha nincs kémény, vagy az nincs megfelelő állapotban, akkor szükség lehet egy új kémény kialakítására vagy a meglévő kémény felújítására.
Ha olyan szakértő kivitelezőket keres, akikre a kandallóbetét kiválasztásában és beépítésében, valamint a kéményépítésben is számíthat, akkor kérjen tőlünk ajánlatot!
Széles választékot kínálunk kandalló típus és kandalló árak tekintetében, legyen szó látványkandallókról vagy magas hatásfokú kandallóbetétekről.
Helyszíni felméréssel egybekötött szaktanácsadást végzünk, hogy a kandalló biztosan megfeleljen az Ön elképzeléseinek.
A beépítésre is kiterjedő garanciát biztosítunk.
Versenyképes árakat kínálunk.
Kérjen helyszíni felméréssel egybekötött szaktanácsadást a kandallóbetét beépítésére!