Fő előnye a viszonylag alacsony beruházási költség, a gyors felfűtés és a hangulatos, szép kialakítás. Lassan forgatja a lakás levegőjét, így egyenletes meleget biztosít.
Áttekintés: a kandalló két fő alkotó elemből áll, az egyik a kandalló betét, amit gyakran analóg módon tűztérnek is nevezünk, a másik a kandalló burkolat. A betét melyben a tűz ég az maga a készülék, a kandalló burkolat pedig a berendezés esztétikáját, stílusát adja. A kandallóbetét és a burkolat között légrés van. A levegő fűtéskor a légrésben felmelegszik és felül távozik, helyére alulról a helyiségből az alacsonyabb hőmérsékletű levegő áramlik.
Az így kialakuló légmozgás hatékony fűtést eredményez. Az égéshő megoszlik, a helyiség fűtésére hasznosul a légáramlással szállított hő és a kandalló üvegen át a sugárzó hő, a készülék hatásfokának függvényében a hő fennmaradó része a kéményen át távozik.
Amennyiben a tűztér és a burkolat között nincs légrés, akkor kályháról beszélünk. Itt az égéskor keletkező hőt a burkolat sugárzással adja le, ezáltal a kályha környékén forróság van, távolabbi rész lassabban melegszik fel. Külön kiemelendő, kisgyerek esetében veszélyes lehet a forró kályha test megfogása. ( A kandalló burkolatát a légrésben folyamatosan áramló levegő hűti, így nem forrósodik fel.)
A kandallókra jellemző, készülnek kandallóbetét körbeépítésével (helyszíni burkolás), ezek a kandalló építmények.
A komplett kandallókat jellemzően gyárilag is készítik, melyek kisebb méretüknél fogva mobilak, tetszés szerinti helyiségekbe helyezhetőek, ill. bármikor egyszerűen át lehet másik helyiségbe tenni. A magyar gyártók ezeket a mobil kandallókat praktikusan hordozható kandallók néven kezelték.
Az utóbbi évtizedben a külföldi kandallókályha megnevezés vált uralkodóvá a magyar piacon is, emellett a hordozható kandalló, ill. mobil kandalló megnevezés is helytálló és alkalmazott.
A kandallókályha ideális választás, hogy otthona melegében és a tűz látványában gyönyörködhessen, anélkül, hogy komolyabb átalakításokat kellene végeznie. Széles választékban kapható, és többféle anyagból készülhet, például öntvényből, kerámiából vagy lemezből. A hordozható kandalló tűztere döntően öntvény, vagy lemez tűzálló burkolattal( samott, vernikulit, kerámia) a burkolat lehet terméskő, kerámia és lemez.
Fűtőközeg: leggyakoribb a fa, továbbá a pellet, a brikett, egyes esetekben szén (műszaki leírás tartalmazza) valamint elektromos áram. Ki kell emelni, a változatos fűtés teljesítményt 5 kW-tól 40 kW-ig. Ezen túl igen jó 80 % körüli hatásfokkal és jó szabályozható módon üzemeltethetők. Egyre jellemzőbb a magasabb követelményi szintnek is megfelelő zárt rendszerű, külső levegőre köthető gyártmány.
Amennyiben légfűtése mobil kandalló fűtést tervezünk célszerű kandallók telepítésével foglalkozó vállalkozással azt megbeszélni. Egyik ilyen kérdés a fűtési teljesítmény szükséglet tisztázása. A másik nagyon lényeges szempont, a kémény és a leendő kandalló együttes megfelelősége. Ezt a jelenlegi előírások szerint szakember által készített légellátási tervvel kell igazolni. Jó tudni 2010-től érvényes jogszabály szerint hagyományos tégla kéménybe füstgázzal égő fűtőberendezést bekötni csak annak kibélelését követően lehet.
A kandallókályha mobil, tehát hordozható megoldás is, ami lehetővé teszi, hogy költözés esetén magát a kandallót is magaddal vidd új otthonodba. Webáruházunkban nem a tömeggyártott, olcsó légfűtéses mobil kandallókat forgalmazzuk, hanem a hosszú távon is megbízható minőségi márkákat. Az előírások szigorítására a hordozható kandalló gyártmányoknál is megjelentek a magasabb műszaki- minőségi ezáltal költségesebb megoldások. Ezek közül meg kell említeni a külső levegőre kötés lehetőségének kialakítását. Ez esetben az égéshez szükséges levegőt nem a helyiségből veszi el, hanem az kívülről érkezik.
Fedezze fel kandallókályha kínálatunkat, légfűtéses és vízteres modellek széles választékával! Válasszon otthonához illő minőségi kandallót!
A légfűtéses kandalló működési mechanizmusa burkolat és kandallóbetét között lévő légrés segítségével valósul meg. A helyiség hideg levegője alul áramlik be a burkolatba, felül pedig kiáramlik a felmelegített levegő. Ez biztosítja a korszerű és komfortos fűtési megoldást lényegében. A burkolat tehát egy meleg levegős hőcserélőként funkcionál. Ezáltal válik a megvalósított fűtés sokkal komfortosabbá és hatékonyabbá, mint a szimpla kályhával történő fűtésnél. Természetesen a jó működéshez itt is szükség van a jó tervezéssel és jól kivitelezett kéményre.
Meg kell említeni, a légfűtéses mobil kandallótól a vízteres változat abban különbözik, hogy itt a tűztér és a burkolat között nem légrés, hanem vízköpeny van. A kandalló rá van kötve a ház központi fűtés hálózatára és szivattyú forgatja a felmelegített vizet. Ezen túl a kandalló üvegen át sugárzással légfűtés is van. Ez jellemzően a berendezés fűtési kapacitásának 15-25 %-a.
A hagyományos kályhák csak sugárzó hőt adnak le, így a kályha közelében nagyon meleg van, míg a helyiség távolabbi sarkait hűvösnek érezhetjük. A kandallókályhának ezzel szemben kétféle hő-leadó felülete is van: sugárzó és konvekciós.
A konvekciós elvű kandalló használata egységes meleget biztosít a szobában, mivel a szobai levegőt forgatja és a felmelegített levegőt egyenletesen osztja szét. Nincs szükség ventilátorra vagy bonyolult elemekre. A sugárzó hő csupán a teljesítmény fele.