Vízteres kandalló
A vizes rendszerű kandallóbetéttel rendelkező kandalló építmény korszerű és látványos fűtőeszköz. Itt a lemez burkolatú égésteret víz áramoltatására kialakított köpeny borítja. A tűztér köré további 8-10 cm légrés kihagyásával megépített kandalló burkolat adja meg az építmény stílusát.
Közepes fűtő teljesítményig egyes gyártók két részre osztják a tűzteret, ahol alsó részben légfűtéses tűztér van, melyre egy vízfűtésre alkalmas egység van ráépítve.
A központi fűtésrendszerre köthető, fatüzelésű kandalló betét a központi fűtés hőforrása . Képes ellátni az egész ház fűtésigényét önállóan, vagy a már meglévő fűtésrendszerrel együtt.
A vizes tűzterekkel , ill. elterjedtebb megnevezéssel - kandallóbetétekkel megfelelő kiépítés mellett egyenletes hőmérsékletet lehet biztosítani az egész házban, a meleg tovább tart és kellemesebb. A vízteres kandallók hatásfoka 80% körül alakul. A fatüzelésnek köszönhetően a ropogó fahasábok által keltett hangulatot élvezhetjük a szobánkban. Ezek a kandallók csatlakoztathatók bármilyen fűtési rendszerhez (akár új vagy régi, nyitott vagy zárt rendszerű, továbbá padlófűtés stb.)
A tűzterek körülépítése a legkülönfélébb burkolatokkal történhet, így mindenki megtalálja az otthonához leginkább illőt.
A fa tüzelésű vízteres kandallóknál ügyelni kell az égés intenzításra, Ezt a huzat és a tűztérbe áramló levegő mennyiség szabályzásával tudjuk elérni. Ideális a tűztérbe kb 60 fokon és abból 70-80 fokon kilépő víz. Tartósan alacsony hőfoknál kátrányosodás, magas hőfoknál rosszabb hőhasznosulás alakul ki.( jelentősebb hőmennyiség távozik a kéményen) A belépési hőfok tartásában segít ha keverőszeleppel belső vízkört építünk ki.
Az egész folyamat kézben tartását segíti a víz magas fajhőjének köszönhetően puffertartály bekötése a fűtőkörbe. A víz kereingető szivattyúnak a fűtés teljes időszakában üzemelnie kell. A vízforgatás mennyiségi szabályozása az egyenletes hőmérséklet alakításra további lehetőséget nyújt.
A kandallo.hu webshopban kiválasztott vízteres kandallóját szakszerűen és optimalizáltan beépítjük otthonába, a kiválasztott burkolattal.
A vízteres kandallóbetétek egyre népszerűbbek, hiszen a hagyományos kandallók hangulatát ötvözik a központi fűtés praktikumával. Lehetővé teszik, hogy a tűz melegét ne csak egy helyiségben élvezzük, hanem az egész otthonunk fűtésére használjuk fel. Ez a megoldás nem csupán esztétikus, de gazdaságos és környezetbarát is lehet, amennyiben megfelelően választjuk ki és üzemeltetjük a rendszert. A beruházás előtt azonban érdemes alaposan tájékozódni a műszaki paraméterekről, a beépítés feltételeiről és a karbantartási igényekről.
A vízteres kandallóbetét lelke a tűztér köré épített vízköpeny. A tűz által termelt hő a vízköpenyben keringő vizet melegíti fel, amely aztán a központi fűtés rendszerébe kerül. Ez a meleg víz áramlik a radiátorokba, padlófűtésbe, vagy akár a használati melegvíz-tartályba is, így biztosítva az otthon melegét. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a rendszer hatékonysága, tartóssága nagyban függ a kandallóbetét kialakításától és a felhasznált anyagok minőségétől is. A vízteres kandallókban a tűz látványa mellett élvezhetjük a tudatot is, hogy a keletkező hő igen jó hatásfokal hasznosul.
A vízteres kandallóbetétek zárt égésterűek, ami növeli a biztonságot és a hatékonyságot. A vízteres kandallóbetét működésének megértéséhez fontos ismerni a rendszer elemeit. Ezek között kell említeni a tágulási tartályt, amely a víz térfogatváltozását kezeli, a keringető szivattyút, ami a meleg vizet áramoltatja, valamint a biztonsági szelepeket, amik a túlnyomás ellen védenek. A rendszer része lehet még egy puffertartály is, ami a felesleges hőt tárolja, így akkor is biztosítva a fűtést, amikor a kandallóban már nem ég a tűz. A vízteres kandallóbetétek működése során kiemelt figyelmet kell fordítani a megfelelő víznyomásra és hőmérsékletre.
A megfelelő vízteres kandallóbetét kiválasztása összetett feladat, amely során számos szempontot figyelembe kell venni. Elsőként érdemes meghatározni a fűtendő terület nagyságát, az épület hőszigetelését és a fűtési igényt. Ezek alapján lehet kiszámolni a szükséges kandallóteljesítményt. Fontos tudni, hogy a túlméretezett kandalló feleslegesen drága, lakótér túlfűtésére hajlamos, míg az alulméretezett nem képes biztosítani a kívánt hőmérsékletet. A kandallóbetét teljesítménye mellett fontos szempont a hatásfok is. A magasabb hatásfokú készülékek kevesebb tüzelőanyaggal képesek ugyanazt a hőmennyiséget előállítani, így hosszú távon gazdaságosabbak. Érdemes olyan modellt választani, amely rendelkezik a megfelelő minősítésekkel és megfelel a hatályos szabványoknak. Ezek a tanúsítványok garantálják a készülék biztonságos és környezetbarát működését. A kiválasztásnál figyelembe kell venni a kandallóbetét anyagát, a lemezvastagságot és kialakítását is. A kialakítás szempontjából fontos, hogy a kandallóbetét illeszkedjen az otthonunk stílusához.
A vízteres kandallóbetét kiválasztásakor ne csak a műszaki paramétereket, hanem az esztétikai szempontokat is vegyük figyelembe. A kandalló a nappali központi eleme lehet, ezért fontos, hogy megjelenése harmonizáljon a környezetével. Számos különböző stílusú és kialakítású kandallóbetét közül választhatunk.
Ahogyan már említettük, a vízteres kandallóbetét beépítése szakértelmet igényel, ezért mindenképpen bízzuk szakemberre ezt a feladatot. A helytelen beépítés nemcsak a rendszer hatékonyságát ronthatja, de komoly biztonsági kockázatokat is rejt magában. A beépítés során figyelembe kell venni a kémény méretét és állapotát, a tűzvédelmi előírásokat és a fűtési rendszer sajátosságait is.
A beépítés előtt fontos ellenőrizni a kéményt, hogy az alkalmas-e a vízteres kandalló füstgázainak elvezetésére. Szükség lehet a kémény bélelésére, vagy akár új kémény építésére is. A kéménynek megfelelő huzattal kell rendelkeznie, hogy a füstgázok biztonságosan távozhassanak. Tartsuk szem előtt, hogy a nem megfelelő kémény esetén a füst visszaáramolhat a lakásba, ami életveszélyes lehet, így a kémény fontossága nem kérdőjelezhető meg.
Mivel a vízteres kandallóbetétet a központi fűtési rendszerhez kell csatlakoztatni, így ezt a munkát is bízzuk szakemberre, aki gondoskodik a megfelelő csatlakozásokról és a jó műszaki megoldásról.. A rendszerbe épített biztonsági szelepek és a tágulási tartály elhelyezése is kiemelt figyelmet igényel.
Az üzemeltetés során fontos a rendszeres karbantartás. Ez magában foglalja a kandallóbetét tisztítását, a hamu eltávolítását, a füstcsövek ellenőrzését is. A karbantartást érdemes évente legalább egyszer elvégezni, de intenzív használat esetén akár gyakrabban is szükség lehet rá. Ne feledjük, hogy a rendszeres karbantartás meghosszabbítja a kandallóbetét élettartamát, illetve biztosítja a hatékonyabb működést.
A vízteres kandallóbetétek – mint minden műszaki berendezés – idővel meghibásodhatnak. A leggyakrabban a vízkőlerakódás, a korrózió, a tömítések romlása és a keringető szivattyú meghibásodása okoz problémát. Ezek a hibák csökkenthetik a rendszer hatékonyságát, sőt, akár veszélyesek is lehetnek. Érdemes kihangsúlyozni, hogy a problémák megelőzése érdekében kiemelten fontos a rendszeres karbantartás.
A korrózió a fém alkatrészek rozsdásodását jelenti, ami gyengítheti a rendszert és szivárgáshoz is vezethet. A korrózió megelőzése érdekében fontos a megfelelő anyagok használata és a rendszer rendszeres ellenőrzése. A korrodált alkatrészeket ki kell cserélni, illetve a rendszerbe korróziógátló adalékanyagot is lehet adagolni, ami védi a fém felületeket. A tömítések elhasználódása vízszivárgáshoz vezethet; a szivárgást azonnal meg kell szüntetni. A hibás tömítéseket ki kell cserélni, illetve gondoskodni kell a megfelelő csatlakozásokról. Nem feledkezhetünk meg a keringető szivattyú meghibásodásáról sem, amely esetén a meleg víz nem áramlik, a kandalló vízterében a víz túlhevűl, akár fel is forrhat, mely esetben a biztonsági szelep lefúj, műszaki károsodás léphet fel. A tűzelést szivattyú meghibásodáskor azonnal meg kell szüntetni. A hibás szivattyút ki kell cserélni, vagy szakemberrel kell megjavíttatni.