Cégünk jó minőségű anyagokból, versenyképes árakon építi a kandallókat! A döntéshozatalt műszaki konzultációval és ingyenes helyszíni felméréssel könnyítjük meg. Legyen szó modern vagy rusztikus kandallóról, esetleg teljesen egyedi elképzelésről, állunk ügyfeleink rendelkezésére.
Egy kandalló nem csupán fűtőeszköz, hanem otthonunk központi eleme, hangulatteremtője és a téli esték meghitt kiegészítője, amely melegénél összegyűlik a család. Éppen ezért a kandalló építés alapos tervezést, precíz kivitelezést és a megfelelő szakértelem alkalmazását igényli. Mielőtt belevágnánk ebbe a szép, de kihívásokkal teli projektbe, érdemes tisztában lenni néhány alapvető tudnivalóval, hogy a végeredmény valóban örömet és melegséget hozzon otthonunkba, nem pedig bosszúságot.
A kandalló építésének első lépése a gondos tervezés, amely magában foglalja a kandalló típusának, méretének, elhelyezkedésének és a hozzá kapcsolódó kéménynek a kiválasztását. Fontos mérlegelni, hogy milyen célt szolgál majd a kandalló; elsődleges fűtési megoldásként, kiegészítő fűtésként, vagy inkább csak hangulati elemként szeretnénk használni. Több dologra kell figyelnünk a kandalló típusának kiválasztása során; figyelembe kell venni az otthonunk stílusát, mennyi szabad hely áll rendelkezésre, valamint a fűtési igényeinkről sem feledkezhetünk meg. A kandalló méretét a fűteni kívánt helyiség légköbmétere alapján kell meghatározni, figyelembe véve az épület hőszigetelését és a nyílászárók minőségét. Egy túlméretezett kandalló túlfűtheti a helyiséget, míg egy alulméretezett installáció nem biztosít elegendő meleget. A kandalló elhelyezésekor fontos szempont a biztonság, a kényelem és az esztétika.
Ügyeljünk arra, hogy a kandalló körül elegendő szabad hely maradjon és ne helyezzük éghető anyagok közelébe. Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a kémény a kandalló elengedhetetlen része, hiszen ez biztosítja a füstgázok biztonságos elvezetését. Nagyon fontos, hogy a kémény méretét és kialakítását a kandalló típusához és teljesítményéhez kell igazítani. A kéménynek megfelelő huzattal kell rendelkeznie, hogy a füstgázok ne áramoljanak vissza a lakótérbe, éppen ezért a kémény építése vagy meglévő kémény átalakítása engedélyköteles lehet, illetve szigorú műszaki előírásoknak kell megfelelnie.
A tervezési fázisban érdemes szakember segítségét kérni, aki segít a megfelelő kandalló kiválasztásában, a méretezésben, a kéményrendszer kialakításában és az engedélyeztetési folyamatban. Egy tapasztalt kandallóépítő szakember felméri az igényeinket, megvizsgálja a helyszínt, illetve javaslatot tesz a legoptimálisabb megoldásra. A szakszerű tervezés és tanácsadás segít elkerülni a későbbi problémákat, illetve biztosítja, hogy a kandalló hosszú éveken át megbízhatóan működjön.
A kandallók széles választékával találkozhatunk, mindegyik típusnak megvannak a maga előnyei és lehetnek hátrányai, így nincs könnyű dolgunk. A legelterjedtebb típusok közé tartoznak a zárt tűzterű kandallók, a vízteres kandallók és az úgynevezett pellet kandallók. Ne feledjük, a választás során figyelembe kell venni a fűtési igényeket, az otthonunk adottságait és mindenekelőtt az igényeinket is. Minden típus más-más élményt és funkcionalitást kínál.
A zárt tűzterű kandallók hatékonyak és biztonságosak, elsősorban ennek köszönhetően szorították háttérbe a „hagyományos” nyitott kandallókat. A zárt égéstérnek köszönhetően kevesebb hő távozik a kéményen keresztül, és a tüzelőanyag is gazdaságosabban használható fel. Az ilyen tűzteres kandallók modern és rusztikus stílusban is elérhetők, így jól illeszkednek bármilyen enteriőrbe. Ezek a kandallók tökéletesen alkalmasak kiegészítő fűtésre, sőt, akár a központi fűtés rásegítésére is.
Az úgynevezett vízteres kandallók a központi fűtés rendszerére köthetők, így a kandallóban termelt hő nemcsak a kandalló helyiségét, hanem az egész házat fűtheti. Ez egy rendkívül hatékony és környezetbarát megoldás, amely jelentősen csökkentheti a fűtésszámlát. A vízteres kandallók beépítése bonyolultabb és költségesebb, mint a hagyományos kandallóké, de hosszú távon megtérülő befektetést jelenthetnek. A pellet kandallók automatizált működésükkel és magas hatásfokukkal tűnnek ki, ezzel kényelmes és környezetbarát alternatívát kínálva.
A kandalló építésének folyamata több lépésből áll, ezek mindegyike precíz munkát és szakértelmet igényel. Az első lépés a kandalló telepítési hely előkészítése. A kandalló külön alap készítést nem igényel, szokásos járólappal burkolt aljzatbeton teherbírása megfelelő.
Tömegkandallónál, tömegkályhánál más a helyzet,ott megerősített alapra, adott esetben statikai tervezésre is gondolni kell.
Amennyiben lehetséges a külső levegő közvetlen bevezetését a kandallóhoz ki kell alakítani.
Ezt követi a tűztér kialakítása vagy beépítése, amely a kandalló legfontosabb része. A tűztér anyaga lehet samott tégla, öntöttvas vagy speciális tűzálló beton. Ez esetben is ki kell hangsúlyozni, hogy a tűztér méretét és formáját a kandalló típusához és a kívánt fűtési teljesítményhez kell igazítani. A tűztér kialakításakor ügyelni kell a megfelelő szigetelésre, hogy a hő ne vesszen el a falakon keresztül. Fontos, hogy a felhasznált anyagok hőállóak és tartósak legyenek. A mai viszonyok között jellemző a gyárban készített tűzterek beépítése.
A tűztereket bekötjük fűstcsővel a kéménybe.. A kéménycsatlakozásnak légmentesen záródónak kell lennie, hogy a füstgázok ne szivároghassanak vissza a lakótérbe
Ezután a kandalló burkolatának építése következik. A burkolat anyaga lehet tégla, kő, csempe, a kürtő kalciumszilikát ill. hőtükörrel ellátott tűzgátlós gipszkarton is. Érdemes tudni, hogy a burkolat nemcsak esztétikai szerepet tölt be, hanem védi a kandalló szerkezetét, valamint hozzájárul a hőeloszláshoz. Természetesen érdemes olyan változat mellett dönteni, ami illeszkedik az otthonunk stílusához. A hagyományosabb berendezési stílusokhoz jó illeszkednek a kőburkolatok, de remekül vegyíthetők például natúr téglafelületekkel is. A burkolat tehát lehet egyszerű, letisztult vagy díszes rusztikus, a lényeg, hogy harmonizáljon a környezetével.
Az elkészült kandalló próbaüzeme során ellenőrizni kell a kandalló működését, a huzatot, és a füstgázok elvezetését. Az esetlegesen jelentkező hibákat azonnal ki kell javítani.
A kandalló használata során kiemelt figyelmet kell fordítani a biztonságra. A tűz mindig veszélyforrást jelent, ezért fontos betartani néhány alapvető szabályt. Soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a kandallót amíg ég benne a tűz. Ne használjunk gyúlékony folyadékot a tűz meggyújtásához, és ne tároljunk éghető anyagokat a kandalló közvetlen közelében. A fűtési szezon elején az első használata előtt ellenőrizzük a kémény állapotát, illetve győződjünk meg róla, hogy nincs eltömődve – ne feledjük, egy madárfészek vagy egy nagyobb darázsfészek is problémát okozhat.
A kandalló rendszeres karbantartása elengedhetetlen a biztonságos és hatékony működés érdekében. A hamut rendszeresen el kell távolítani a tűztérből, hogy ne akadályozza a levegő áramlását. A kéményt évente legalább egyszer ki kell tisztíttatni szakemberrel, aki eltávolítja a lerakódott kormot és kátrányt. A lerakódások nemcsak a kémény huzatát csökkenthetik, hanem tűzveszélyt is okozhatnak. Ne feledjük, a kandalló tisztítása és karbantartása nemcsak a biztonságot szolgálja, hanem a kandalló élettartamát is meghosszabbítja.
Azt is meg kell jegyeznünk, hogy a kandalló üvege idővel bekormolódhat, ami ronthatja a tűz látványát. Az üveget speciális kandallóüveg-tisztítóval lehet hatékonyan tisztítani. A tisztítást mindig hideg üvegen végezzük, hogy elkerüljük a hősokkot és az üveg repedését. A kandalló külső felületét a burkolat anyagának megfelelő tisztítószerrel tisztíthatjuk.
A kandalló biztonságos használatához hozzátartozik a megfelelő tüzelőanyag használata is. Nagyon fontos, hogy csak száraz, kezeletlen fát használjunk a tüzeléshez. A nedves fa nem ég tökéletesen, több füstöt és kormot termel, és csökkenti a kandalló hatékonyságát. A festett, lakkozott vagy impregnált fa égetése szigorúan tilos, ugyanis mérgező gázok szabadulhatnak fel belőle. A legjobb tüzelőanyag a keményfa – például a tölgy, a bükk, akác vagy a gyertyán –, de a puhafák, mint a fenyő vagy a nyár, is használhatók, ha kellően szárazak.
A kandalló építése során számos hiba történhet, ha nem megfelelő szakembert bízunk meg a munkával; ezek a hibák ronthatják a kandalló hatékonyságát, biztonságát és esztétikai megjelenését is. Az egyik leggyakoribb hiba a nem megfelelő méretezés. Egy túlméretezett kandalló túlfűtheti a helyiséget, pazarlóan használja a tüzelőanyagot, ráadásul károsíthatja a kéményt is. Egy alulméretezett kandalló pedig nem biztosít elegendő meleget, és gyakran kell újra begyújtani. Ennél nagyobb gond, ha a kémény kialakítása nem megfelelő. A túl alacsony kémény nem biztosít elegendő huzatot, a füstgázok visszaáramolhatnak a lakótérbe, ami veszélyes lehet. A túl magas kémény pedig túlzott huzatot eredményezhet, ami a hő nagy részét a kéményen keresztül távozásra kényszeríti. A kémény méretét és kialakítását a kandalló típusához és teljesítményéhez kell igazítani, ehhez meghatározásához mindenképpen szakember szükséges.
Jó kandallót csak jó minőségű alapanyagok felhasználásával lehet építeni. A nem megfelelő minőségű tégla, habarcs vagy szigetelőanyag nem bírja a magas hőmérsékletet, megrepedhet, a kandalló élettartama jelentősen lerövidülhet. A kandalló építéséhez csak minőségi, hőálló anyagokat használhatunk, ne spóroljunk az anyagköltségeken. Biztosak lehetünk benne, hogy hosszú távon ez a kifizetődőbb.
A szakszerűtlen kivitelezés is sok problémát okozhat. A rosszul illesztett elemek, a hiányos szigetelés, a nem megfelelő kéménycsatlakozás mind ronthatják a kandalló működését és a biztonságát. A kandalló építését mindig bízzuk tapasztalt szakemberre, aki garanciát vállal a munkájára. . A szakszerűtlen kivitelezés nemcsak a kandalló működését veszélyeztetheti, hanem súlyos balesetekhez vezethet!