TelefonszámSzékely Bálint  (+36 20 333 33 83)
TelefonszámSzékely Lajos  (+36 20 428 72 76)

Otthonába hozzuk a tűz varázsát

Kosár (0)
Az Ön kosara üres.
Összesen: 0 Ft
Kosár

A vízteres kandalló előnyei és hátrányai - Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbbet?

A vizes rendszerű kandallóbetéttel rendelkező kandalló-építmény korszerű és látványos fűtőeszköz. Nagyon népszerű az új építésű házak komplett fűtés megoldásában, valamint a már meglévő épületek fűtéskorszerűsítése esetén. Nem véletlenül, hiszen ezáltal egyszerre érvényesül a kandalló esztétikus látványa, a lobogó tűz varázsa és az otthon melegének biztosítása. 

Érdemes azonban megvizsgálni, hogy számunkra is megfelelő választás-e a vízteres kandalló beépítése. Cikkünkben ahhoz nyújtunk segítséget, hogy milyen típusai léteznek, továbbá ezek előnyeire és hátrányaira, valamint a beépítési szempontokra, karbantartásra is kitérünk.

Mi az a vízteres kandalló és milyen esetben javasolt?

vízteres kandalló tulajdonképpen ötvözi a kandalló és a kazán tulajdonságait, hiszen képes melegíteni egy hagyományos kandalló módján, ugyanakkor nem csupán egy helyiség felfűtésére alkalmas, hanem a központi fűtési rendszerre csatlakoztatva akár az egész ház fűtését, valamint melegvíz-ellátását megoldja.

Amennyiben egy adott helyiség felfűtése, valamint kizárólag a kandalló nyújtotta látvány elérése a célunk, akkor légfűtéses kandalló telepítésében érdemes gondolkodnunk. azonban ha több, egymástól távolabb eső helyiséget kell fűtenünk, akkor a vízteres kandalló remek választás lehet.

Az épület nagysága és hőigénye függvényében jól kombinálható például napelemről működő hőszivattyúval vagy gázkazános fűtéssel. Amennyiben tehát már adott egy kazános fűtési rendszer, nem szükséges új hálózat kiépítése, a vízteres kandalló megfelelő műszaki megoldással sorba köthető.

 

A vízteres kandalló működése

A vízteres kandallóban egy hőcserélő található, melynek köszönhetően a fa vagy a pellet elégetése felmelegíti a vizet a kandalló vízterében. A csővezetékeken keresztül ez a víz jut el a radiátorokba vagy a padlófűtéshez ezáltal felfűtve a távolabbi helyiségeket is.

A működését tekintve hasonlóan képzelhetjük el, mint egy kazánt. A tűztér-betétet egy köpeny veszi körül, amiben víz áramlik, így az égéskor keletkező hasznos hő (ami nem távozik füstgáz formájában a kéményen) 80-85%-át a köpenyből áramló forró víz viszi a lakásban elhelyezett hőleadó radiátorokhoz. 

A kandalló üvegén át hősugárzás formájában 10-15%-nyi hő kerül a helyiségbe. A tűzteret a kéménnyel összekötő füstcső adja le a további 5-10%-ot. Ezzel duplán nyerünk, hiszen egyrészt élvezhetjük a kandalló melegét akár közvetlenül és a radiátorokon keresztül is. 

Valamint egy modern vízteres kandalló gyakran padlófűtésre is dolgozik, ebben az esetben szabályozott keverőszelepre is szükség van. (A padlófűtésre igény szerint szabályozott hőfokú víz megy.)

A vízteres kandalló előnyei

  • Több, egymástól távolabb eső helyiséget is képes felfűteni, nem csak azt, ahol a kandalló elhelyezkedik.

  • Egyenletes hőmérsékletet biztosíthatunk a teljes otthonunkban, valamint tovább tart a meleg, és kellemesebb érzetet kelt.

  • Remek alternatívát kínál olyan helyeken is, ahol nem áll rendelkezésre kiépített gázvezeték-rendszer.

  • Egy puffertartállyal kiegészítve a meleg víz tárolható és később is felhasználható.

  • A tűzterek körbeépítése a legkülönfélébb burkolatokkal történhet, így mindenki megtalálja az otthonához leginkább illőt.

  • A ropogó fahasábok látványa otthonos hangulatot kölcsönöz.

 

A vízteres kandallóval történő fűtés hátrányai

Legnagyobb hátránya lehet, hogy a vízteres kandalló viszonylag magas kezdeti beruházást igényel, ugyanis a rendszer kiépítéséhez szükséges alkatrészek költségeivel is számolnunk kell a vízteres kandalló árak mellett. Ide sorolhatjuk a tágulási tartályt, a szivattyút, a hőcserélőt, a biztonsági szelepeket vagy a termosztátot. Mindemellett - ha szükséges - a kémény átalakítása is igényel ráfordítást.

 

A vízteres kandalló típusai

 

Fűtéstípus szerinti csoportosítás

Megkülönböztetünk fatüzelésű vízteres- és vízteres pellet kandallókat, attól függően, hogy fát vagy pelletet használunk tüzelőanyagként. 

Nyitott és zárt rendszerű vízteres kandallók

 

vízteres tűztérbetét

 

vízteres kandalló

 

vízteres kandalló bekötési rajz pufertartállyal

 

A nyitott és zárt rendszerű vízteres kandallók közötti legfontosabb különbség, hogy a nyitott rendszerű hálózatok nincsenek nyomás alatt. A rendszer legfelső pontján nyitott tágulási tartály található, mely képes levezetni a hálózatban esetlegesen fellépő túlnyomást (túlzott fűtés vagy szivattyúleállás miatt a víz felforrhat a készülékben).

Ezzel szemben a zárt rendszerek nyomás alatt vannak, a hálózat zárt tágulási tartállyal van felszerelve. Az ily módon üzemelő tűzterek köpenyében vízhűtésre alkalmas cső van, amit a hűtővízre (döntően csapvíz) kell rá kell kötni és annak kilépő oldalát csatornázni.

A zárt rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy a kandalló köpenyébe beépített víz-hűtőkörrel hatékonyan el lehet hárítani a víz felforrását, túlnyomását abban az esetben, ha áramkimaradás, túlfűtés vagy egyéb ok miatt túlmelegedne a rendszer.

A 2010-es évektől a magasabb költség ellenére is jóval nagyobb igény mutatkozik a zárt fűtési rendszerre is ráköthető tűzterekre (kandallóbetétekre). Ez összefügg az új építésű házak adottságaival, továbbá a csak vízoldali túlnyomással üzemelő gázkazánok elterjedésével. Ennek következtében a gyártók többsége teljesen leállt a nyitott rendszerre köthető tűzterek előállításáról.

 

Kandalló vagy kályha?

A vízteres kályhák, vízteres hordozható kandallók és vízteres kandalló építmények működése teljesen megegyező. Döntő különbség azonban, hogy a vízteres kandalló építményeknél a vízteres kandallóbetétet (tűzteret) egy, a megrendelő esztétikai igénye szerinti helyen kivitelezett egyedi burkolat veszi körül. A vízteres kályhák, kandallók gyárból kikerülő komplett ipari termékek, melyek beépítés nélkül köthetők a fűtőkörre.

 

Vízteres kandalló karbantartása, tisztítása

A vízteres kandallót ajánlott 1-2 évente tisztítani, amivel jelentősen növelhető az élettartama és a hatékonysága is. Ilyenkor meg kell tisztítani a lerakódásoktól, kátránytól és a piszoktól. Továbbá érdemes időközönként átnézetni egy szakemberrel is a rendszert, hogy minden jól működik-e.

 

Mi kell egy vízteres kandallóhoz?

Kiindulási alapként kiválasztjuk a számunkra megfelelő teljesítményű nyitott vagy zárt rendszerű kandallót. Ezután meg kell vizsgálni a kéményt, valamint a fűtési rendszert, amennyiben meglévő hálózatra kapcsoljuk rá.

Megfelelő kémény

Nyitott és zárt rendszernél egyaránt elengedhetetlen a megfelelő méretű kémény, melynél alapkövetelmény, hogy a készülék jó működéséhez szükséges huzat meglegyen. A huzatigényt a készülékek adatlapja tartalmazza, ez alapján kell megtervezni a szükséges kéményt. Ez kéményméretező programmal biztonsággal megoldható. 

Fűtőeszközt tűzbiztonsági okból csak minősítéssel rendelkező kéménybe lehet bekötni. Amennyiben már van épített kémény a házban, és ebbe szeretnénk a vízteres kandallót bekötni, fontos tudni, hogy a kandalló kilépő füstcsonk keresztmetszete nem lehet nagyobb a kémény füstjáratának keresztmetszeténél.

Fűtési rendszer

Amennyiben már meglévő fűtési rendszerbe kapcsoljuk be a kandallót (például vannak radiátorok), akkor ügyelni kell arra, hogy legyen egy szivattyú, ami keringeti a vizet. Továbbá mindenképpen szükség lesz egy tágulási tartályra, ugyanis a melegebb víznek nagyobb a térfogata, és tágulási tartály nélkül szétnyomná a rendszert.

Kandalló kiválasztása

A megfelelő vízteres kandalló kiválasztásánál több szempontot kell mérlegelni, és számtalan megoldandó feladatot kell műszakilag összehangolni, ezért minden esetben érdemes szakember segítségét kérni.

Segítségre van szüksége?

Otthonunk korszerű és gazdaságos fűtésének megoldása hosszú távra szóló döntés. A Tűzvarázs Mérnökiroda Kft. több évtizedes gyakorlattal végzi a vízteres kandallók és kémények telepítését, valamint a fűtésszerelést.

Honlapunkon nagy választékban megtalálhatók kandalló építmények, vízteres kandallóbetétek, hordozható vízteres kandallók, szerelt kémények. A legismertebb, kiemelten jó minőséget gyártó hazai és külföldi partnerektől szerezzük be az általunk beépített és forgalmazott termékeket. 

Kínálatunkban megtalálhatók többek között az alábbi vízteres tűzterek:

  • PANAQUA vízteres kandalló

  • EDILKAMIN vízteres kandalló

  • BENKEL vízteres kandalló

  • HITZE kandalló

Vízteres kandalló beépítése a Tűzvarázs Mérnökiroda csapatával

Korrekt árakkal, műszaki megoldásokkal dolgozunk és a jó döntés meghozatalában díjmentes felméréssel segítjük otthona fűtéskorszerűsítésében!

A felmérést követően tudunk árajánlatot adni vízteres kandalló telepítésére, mely függ többek között attól, hogy

  • mekkora a ház,

  • van-e szigetelve és ha igen, hogyan

  • milyen a falazata,

  • kicserélték-e a nyílászárókat,

  • van-e meglévő rendszer vagy teljesen ki kell építeni,

  • át kell-e alakítani a kéményt,

  • mekkora/milyen rendszerre van szükség.

Felmerülő kérdéseivel bátran forduljon hozzánk vagy kérje árajánlatunkat vízteres kandalló tervezésével, beépítésével kapcsolatban!

Központi fűtésre köthető (vízteres) tűzterek

 

 

 

 

 

 

Ez a weboldal sütiket használ
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.